Om os

BlivAstronaut.dk er lavet af partnerskabet Space Exploration Danmark, der er en samling af danske aktører i et fælles offentligt-privat partnerskab for sammen at udnytte det danske potentiale for Space Exploration. Partnerskabet samler bl.a. marsforskere, rummedicinere, medikovirksomheder, arkitekter, satellitudviklere og robotforskere.

Henvendelser og kommentarer omkring indhold på BlivAstronaut.dk bedes sendt til Ole J. Knudsen, Aarhus Universitet.

PartnerKontaktE-mail
Danish Aerospace Company A/SThomas A. E. Andersen, CEOta@danishaerospace.com
DTU SpaceMorten Garly Andersen, Kommunikationmga@space.dtu.dk
Dansk IndustriRichard Larsen, Chefkonsulentrbl@di.dk
Dansk Selskab for rumfartsforskningLykke Pedersen, Formandlykke@rumfart.dk
ESEROJanus Halkier, Projektlederjha@nvhus.dk
FlyverkommandoenHenrik Næsby, Majorfko-f-psu101@mil.dk
Uddannelses- og ForskningsministerietCecilie Tornøe, Specialkonsulentct@ufm.dk
Syddansk UniversitetAnders S. Sørensen, Lektoranss@mmmi.sdu.dk
TeknologipagtenAnja Ougaard,
Sekretariatschef
anja@ffefonden.dk
Videnskab.dkVibeke Hjortlund, Chefredaktørvh@videnskab.dk
Aalborg UniversitetCamilla Klindt Thorup,
Kommunikation
ckt@es.aau.dk
Aarhus UniversitetOle J. Knudsen, Kommunikationojk@phys.au.dk
PlanetariumMads Kring,
Uddannelsesansvarlig
mkr@tycho.dk

Aalborg Universitet

Aarhus Space Centre

Aarhus Universitet

Danish Aerospace Company

Dansk Industri

Dansk Selskab for rumfartsforskning

DTU Space

ESERO

European Space Agency

Flyverkommandoen

Planetarium

Stellar Astrophysics Centre

Syddansk Universitet

Teknologipagten

Uddannelses- og Forskningsministeriet

Videnskab.dk

Teknisk support

BlivAstronaut.dk drives teknisk af Aarhus Space Center på Aarhus Universitet, og tekniske spørgsmål kan sendes til Rasmus Handberg (rasmush@phys.au.dk).

Send a Message